Startside > Handicappolitik
Handihelp bekræfter, at handicaphjælpere ikke har fået løn den 31. januar 2011. 
Udgivelsesdato: 01-02-2011 

Firmaet Handihelp oplyser nu i et brev til handicaphjælpere og andre, at der ikke er udbetalt lønninger den 31. januar 2011.

Brevet lyder således:

"På baggrund af den omtale der har været i medierne af HandiHelp, har mange af kommunerne valgt ikke at betale deres skyldige fakturaer til HandiHelp.

Det betyder pr. dags dato at HandiHelp har et udestående med kommunerne der er vokset til hele 31 mill. kr., og sætter dermed unødvendigt og ulovligt HandiHelp på knap 500 medarbejdere på spil.

Det er årsagen til, at lønnen for januar måned beklageligvis er blevet forsinket, hvilket vi om nogle er kede af, at det er konsekvensen af kommunernes reaktion, og som vi kun kan beklage dybt!

HandiHelps administration og ledelse arbejder på højtryk for at løse denne uholdbare situation via dialog med kommunerne og banker.

Vi håber, at vi har løst problemstillingen i løbet af få dage. Så snart vi er klar til at udbetale dit tilgodehavende løn for januar, hører du fra os igen!

For god ordens skyld vedhæfter vi et påkrav, som du juridisk er berettiget til. Såfremt du ønsker at gøre brug af dette, kan du sende den retur til os på kontakt@handihelp.dk, og vi vil arkivere det i din personale mappe. På den måde er du sikret hos Lønmodtagernes Garantifond, hvis du ikke har modtaget din løn indenfor 5 dage. For at opretholde dit lønkrav er det vigtigt at du ikke udebliver fra arbejdet, da det i så fald vil kunne få indflydelse på dit lønkrav.

Vi håber og tror stadig at vi har løst problemet inden."

Og Handihelps tekst til et påkrav, som handicaphjælpere opfordres til at indsende til Handihelp, er optrykt nedenfor.

Muskelsvindfonden opfordrer på den baggrund borgere med BPA, der har overdraget deres arbejdsgiveransvar til Handihelp, til at kontakte deres kommuner for at høre nærmere om, hvordan de skal forholde sig i de forskellige mulige situationer, der kan opstå i de kommende dage.

Jørgen Lenger

_______________ 

"Påkrav

 

Jeg skal hermed gør opmærksom på, at mit løntilgodehavende for januar 2011 pr. d.d. ikke er indsat på den af min til HandiGHelp oplyste konto, som ellers er foreskrevet i min ansættelseskontrakt.

Jeg er blevet orienteret om, at årsagen hertil er, at der d.d. ikke er likviditet til at udbetale hele HandiHelps løntilgodehavende, fordi en del kommuner ikke har betalt HandiHelp deres tilgodehavende overfor kommunerne.

Jeg skal derfor meddele, at såfremt pengene ikke er på min konto inden 5 dage fra d.d., betager jeg ansættelsesforholdet for værende misligeholdt af HandiHelp, og forbeholder mig herefter retten til at hæve ansættelsesforholdet med den af arbejdsgiver angivede opsigelsesvarsel jf. min ansættelseskontrakt.

 

_____________________

Navn

 

 
Kongsvang Allé 23 | 8000 Århus C | Tlf: 8948 2222 | Fax: 8948 2212 | info@muskelsvindfonden.dk