Om begivenheden
Kr. 600,-
Kl. 16.00
Kl. 17.00
Online
Nyt aktivisme- og kampagnespor starter snart
Som jeg håber du ved så skal vi snart starte en ny aktivitet op for unge i muskelsvindfonden. En aktivitet vi har brugt det sidste år på at finde ud af hvad skal være. Mest ved at spørge jer, hvad I kunne tænke jer det skulle indeholde – og lytte rigtig godt efter.
Vi har nu lagt os fast på at det nye vi skal starte op bliver et spor med fokus på handicapaktivisme og hvordan man kan forandre samfundet ved at bruge sig selv og ens stemme og historie.
Men hvordan gør man så det? Jeg har en masse idéer til, hvordan vi kan skabe noget sammen, og skabe noget røre, men jeg har også brug for jeres input til, hvad der er I har lyst til at skabe af forandringer, og hvordan I har lyst til at præge verden.
Sæt dit præg på vores første møde
Vi vil gerne invitere alle vores unge medlemmer med til at sætte deres præg på vores nye kampagne/aktivisme spor – både hvad det skal hedde, men også hvordan vores første møde i oktober skal forløbe. Det har du muligheden for d 2. juni kl. 16.00, hvor vi laver et online møde, for alle der er interesseret. Her vil vi fortælle jer lidt mere om, rammerne for sporet, men endnu vigtigere, skal I hjælpe mig med at give input til, hvad vi skal lave og hvem der kunne være spændende at få besøg af som inspiration.
Det varer en time og alle medlemmer mellem 14-25 år er velkomne
Tilmeld dig herAndre arrangementer
-
19/07/2026
Grøn i Aalborg
-
17/07/2026
Grøn i Kolding
-
23/07/2026
Grøn i Esbjerg
-
24/07/2026
Grøn i Odense